loader

Telefon

+0216 504 0 888

Teklif Al >>


İYİ CATERİNG UYGULAMALARI GCP

İYİ CATERİNG UYGULAMALARI

Gıda sanayi, ilk zamanlarda sadece insanların dengeli ve yeterli beslenmelerini hedef alıyordu. Ancak son yıllarda, geleneksel yöntemlerin yanında vitaminler ve mineraller ile zenginleştirilmiş gıdalar ya da bazı sağlık sorunları yaşayan insanlar için üretilen tıbbi gıdalar gibi daha fonksiyonel gıdalar da üretilmeye başlanmıştır. Bunun yanında gıda sektöründe ürünlerin giderek çeşitlenmesi ve yaşam şekli değişikliklerine bağlı olarak tüketicilerin gıda taleplerinin farklılaşması, gıda güvenliği konusunda farklı yaklaşımları da beraberinde getirmiştir.


Yaşam şekline bağlı taleplerden biri de catering hizmetleridir. Gittikçe daha hızlı yayılan ve genişleyen bu sektörde gıda güvenliği catering firmalarında ilk aranan özelliklerden biridir.
Catering firmaları, düğün, nişan, doğum günü gibi organizasyonlarda, iş toplantıları ve kokteylerde, firmalara verilen toplu öğlen yemeklerinde ve daha birçok organizasyonda, birbirinden farklı yemek seçenekleri ve pratik, hızlı ve kaliteli hizmetleri ile faaliyet göstermektedir.


Catering firmaları, bu işe çok zaman ve emek harcamaktadır. Verdikleri hizmetler ne kadar kaliteli ve iyi olursa rekabet ortamında güç kazanırlar. Neticede hizmet verdikleri alan gıda sektörüdür ve insan sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Bu yüzden de hijyen ve temizlik en önde gelen koşuldur.


Devlet yasal düzenlemeler ile gıda güvenliği konusunda gerekli önemleri almaya çalışmaktadır. Ancak bunun yanında uluslararası kuruluşlar da bu konuda bazı standartlar gelişmiştir.
ISO 22000 Gıda Güveliği Yönetim Sistemi Belgesi
ISO 22000 standardı, Uluslararası Standartlar Organizasyonu tarafından 2005 yılında, uygulamaya konulmuştur. Amacı, gıda üretimi yapan firmaların güvenli ve sağlıklı gıda üretmelerini sağlamaktır. Catering firmaları da, uluslararası nitelikte olan bu standardı işletmelerinde uygulamaya koyabilir ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ni alabilirler
BRC Food, Gıda Güvelik Sistemi Belgesi
Bu standart İngiliz perakendeci firmaları tarafından 1998 yılında geliştirilmiştir. Amacı, gıda ürünleri ve ambalaj malzemeleri için gerekli koşulları tespit etmektir. 2002 yılında yapılan revizyon çalışmasından sonra işletmelerine bu sistemi kuran firmalara BRC Food, Gıda Güvelik Sistemi Belgesi verilebilmektedir. Catering firmaları, talep ettikleri takdirde bu belgeyi alabilirler.
Helal Gıda Belgesi
Dünü inanışları kuvvetli olan insanlar, helal gıda ile beslenmek ve tükettikleri gıda ürünlerinin helal ürün olduğundan emin olmak istemektedir. Bu standart, gıda ürünlerinin işletmelere hammadde olarak girişinden başlayarak, tüketiciye sunulmasına kadar bütün üretim aşamalarında, islamı inanış prensiplerine uyulmasını esas almaktadır. Catering firmaları, ürünlerinin islami kriterlere uygun olduğunu göstermek açısından Helal Gıda Belgesi alabilirler.